Puzle pro štěstí

Také jste jako děti dostávali otázky typu: „Čím chceš být?“ Dnes věřím, že je to špatně položená otázka.

Těch otázek pro šťastný a spokojený život je rozhodně víc – řekla bych nejméně pět. Každý z nás by si je měl zodpovědět a doporučuji, nejlépe na papír.

  1. Co vlastně v životě chceme?

Můžeme namítnout, že to je vlastně otázka z mého úvodu. Věřím však, že správná formulace je „Jak chceš žít?“ Je třeba si ujasnit, jaký chceme žít život a ve spojení s tím, co chceme dělat.

Pro to, aby byl člověk šťastný, nepotřebuje pět domů a garáže plné luxusních aut. Psychologové zjistili, že stačí naplnit tři základní potřeby:

  • Autonomii – mít tu možnost pracovat a rozhodovat samostatně,
  • Bavit se tím, co děláme – a posouvat se v tom ke svému mistrovství,
  • Mít vyšší smysl života – někam patřit. Někam, co je větší než my sami, co nás přesahuje.

Vědět, co v životě chceme a mít naplněné tyto základní potřeby nám vlastně řekne, jak chceme žít.

  1. Proč to chceme?

Pochopila jsem, že je to ještě důležitější otázka, než ta první. Je to ten důvod, který nás udrží na naší cestě. Proč chci být ve svém životě svobodná a nezávislá – trávit čas s kým chci, kde chci, posouvat se dopředu a být samostatná.

Nechci nikomu podsouvat své odpovědi na otázku proč. Tuto, pravděpodobně nejtěžší otázku si musí každý zodpovědět sám.

  1. Máme (dopravní) prostředek k tomu, co chceme dělat?

Za svůj život jsem vystřídala spoustu zaměstnání a prací – a nemyslím si, že by nějaká práce byla ostuda. Ostuda je spíš to, kolik Vám za ni platí. V mém případě to nikdy nebylo dost k tomu, abych žila podle svých představ. MLM – některými milovaný, většinou zatracovaný. Fakta, která  ta většina nechce slyšet, dala však mé rodině naději, že lze žít život podle svých představ a ne podle představ někoho jiného (třeba šefa)…

…a měla jsem to štěstí, že mi do života vstoupila korporace tianDe se svým štědrým marketinkovým plánem. Zjistila jsem, že MLM lze dělat i jinak.

  1. Máme překážky na cestě k tomu, co chceme?

Nemůžeme překonat něco, co si dopředu nedefinujeme. Co se potřebuji naučit, co změnit, co mi chybí na mé cestě k tomu, co chci? Mám to štěstí, že zde jsou lidé, kterým záleží na mé cestě. Kteří již podobnou cestou prošli, protože používají stejný (dopravní) prostředek. A jsou ochotní mě vést.

Rozhodla jsem se jít stejnou cestou. Rozhodla jsem se touto cestou provést i ostatní. Koho? Pouze toho, kdo má jasno se svým proč a co.

  1. Jaké je měřítko Vašeho úspěchu?

Kdo by v životě nechtěl být úspěšný – jenže pro každého je úspěch něco jiného. Definujte si ten svůj.

Převedu to do sportu – běhám pro radost z pohybu a udržuji se tím v kondici. Úspěch pro mne byla účast na Běhu žen a to, že jsem zvládla trať 5 km. Pro jiného běžce by byl úspěch zaběhnout maraton pod tři hodiny. Každý to vidíme jinak – ujasněte si to.

 

Věřím, že je prospěšné si těchto pět otázek položit a odpovědět na ně. Bez ohledu na to v jaké fázi života se nacházíte. Věk je jen číslo v občance.

Když pak máte jasno se svým co i se svým proč, vydejte se na cestu. A nemáte-li svůj dopravní prostředek, naskočte na ten, kterým se vezu – budu ráda Váš spolucestující.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *