Máte rádi příběhy?

Povím vám dva.

A na konci zjistíte, že mají hodně společného.

Ale než se do příběhů pustíme, chtěla bych, abyste si něco představily. Něco, co se vám asi nebude líbit, ale přesto to zkuste.

Takže…určitě máte v koupelně, na vaně svůj oblíbený sprcháč nebo mýdlo. Někde na poličce stojí prima šampon z ženšenu, zázvoru nebo kamélie se skvělými účinky na podporu růstu, výživu, proti padání vlasů.  Vedle nich se tyčí jejich spolubojovníci v péči o vlasy balzámy nebo masky z Aloe nebo Ling Zhi.  A pokračujeme dál. U umyvadla jsou seřazeny všechny ty čistící a pěstící  krémy a gely  z kolagenu,  ovčí placenty nebo tibetských bylin. Vrchol toho jsou séra a botoluxové přípravky proti vráskám na vyhlazení pleti. /určitě znáte oblíbené regenerační a hydratační sérum v kapslích proti vráskám /

No a tak bychom mohly pokračovat dál. Prostě se rády upravujeme a milujeme k tomu všechny ty prima přípravky.

No a teď si představte, že z nějakého důvodu /ten teď není důležitý / o to všechno přijdete. O teplo domova, teplou vodu…žádná sprcha s tělovou solí Medová broskev. Ani šampon proti šedivým vlasům a k tomu patřičný balzám. Nějaký krém na obličej? Taky ne.

Máte jen to, v čem jste oblečeni a odkázáni na pomoc někoho druhého.

Na to jsem myslela, když jsem viděla video o laskavém kadeřníkovi někde v Anglii. Chodí po městě a upravuje lidem bez domova vlasy a holí chlapy. Když jsem se na video dívala, říkala jsem si, že by bylo lepší, kdyby jim dal raději polévku. Ale dívala jsem se dál. Když kadeřník dokončil svou práci, vždy jim podal zrcadlo, aby se na sebe podívali.

A oni uviděli sebe, tak, jak byli zvyklí se denně v zrcadle vídat.

Upravené a oholené, hezky vypadající stejně jako ostatní kolem nich. A to bylo pro ně hodně důležité. Když se toho hodného kadeřníka ptali, proč to dělá, řekl, že se jim takovým způsobem snaží vrátit sebevědomí a důstojnost. A pak jsem si uvědomila, že má pravdu. Když jsem upravená, mám ze sebe dobrý pocit a je to vidět i na mém chování a sebevědomí. Ó jak jsem ráda, i za své prima krémy.

Krásný příběh. Co říkáte?

Teď se přesuňme z Anglie na Slovensko. Taky tam žijí lidé, kteří potřebují pomoc. Někomu pomůže dobrý skutek, jaký dělá laskavý kadeřník. Někdo je v tak těžké situaci, že potřebuje zajistit střechu nad hlavou..

 

A tak jako v Anglii mají laskavého kadeřníka, v Hlohovci mají laskavou koordinátorku. Ženu, která vrací ženám v nesnázích sebevědomí a důstojnost. Svou radou, svými zkušenostmi i tím, že se stará aby i v nesnadných chvílích zůstávaly bytostmi s ženskou energií a nezanedbávaly osobní péči. Pracuje na tom, jak ochránit ženy, které utečou před ranami muže / běžně se tomu říká domácí násilí /. Musí jim zajistit lékařskou pomoc, pomoc právní i psychologa a policejní. Je jedno kolik je zrovna hodin, jestli je den nebo noc. A jak dál ženě pomoct?  Ideální by bylo, kdyby mohla ženu i s dítětem umístit na nějakou dobu do klidu a bezpečí ženského domova. Není to tak jednoduché. Občanské sdružení Debora o.z./Hlohovec/, které se primárně věnuje problematice domácího násilí páchaného na ženách a dětech nemá dost finančních prostředků, aby mohlo bydlení zajistit. Potřebují pomoc, aby mohli pomáhat.

Tak se podívejte, prosím na video. Tam vám všechno řeknou.

https://www.facebook.com/deboraoz.debora.9?lst=100000134653350%3A100028043261219%3A1543848988

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *